Finance

Za půjčku se musí ručit

https://www.novinky.cz/kultura/salon/423552-filosof-vaclav-belohradsky-o-vzpoure-tech-normalnich.html 0cm 8pt“>Mezi slušnými a důvěryhodnými finančními institucemi nenajdeme žádnou, která by lidem poskytovala půjčky jenom tak, jak by si kdo řekl. A není to žádná jejich zvůle, je to vlastně logické a naprosto nezbytné. Protože lidé jsou různí, a kdyby se tak rozpůjčovaly finance nějaké té banky nebo jiné finanční instituce komukoliv, kdo ví, kolik by se jich vrátilo. A to by snadno vedlo ke krachu.

Žadatelé o půjčky se tedy musí nějak prověřovat. Musí tomu tak být, aby se poskytovatelé půjček ujistili o naději, že své peníze zase v budoucnu uvidí, že je dostanou zpět.

srovnaná eura

Ale byť se ve všech normálních a solidních finančních ústavech žadatelé o půjčky prověřují, neprobíhá to všude úplně stejně. A z toho vyplývá, že tu nejsou všechny půjčky stejně vhodné pro všechny zájemce o ně. Že každému ze žadatelů o půjčky vyhoví něco jiného. A že také nemusí lidé se žádostmi o půjčky všude uspět.

Jsou tu třeba banky, které se spoléhají na to, že budou splácet hlavně ti žadatelé, kteří mají dost vysoké příjmy a čistý štít co se registrů dlužníků týká. A mají zřejmě svůj kus pravdy. Jenže zatímco to funguje dost dobře z pohledu bank, pro žadatele to bývá horší. Protože ti, kdo peníze potřebují, nejednou dost velký příjem ani čisté registry dlužníků nemají. A pak tu zkrátka neuspějí.

Vánoce s eury

A aby si i takoví lidé přišli na své, máme u nás i nebankovní společnosti. A u těch pak uspějí i ti, kdo ve zmíněných ohledech nejsou dokonalí. Tady třeba stačí dát do zástavy nemovitost a rázem je k dispozici každému taková hypotéka bez doložení příjmu, jakou dokáže dlužník splácet a jaká odpovídá poměrné části odhadní ceny zastavené nemovitosti.

A tak u nás mají šanci na získání půjčky skutečně mnozí lidé, ty nedokonalé žadatele nevyjímaje. Chce to jenom najít si to pravé. Tedy někdy bankovní půjčku a někdy pro změnu třeba nebankovní hypotéku. To podle okolností.

Podobné příspěvky