Nákupy

Betonový plot je stavebnice pro dospělé, ale…

V některých internetových zdrojích se můžete dočíst, že cena betonových plotů je velmi příznivá, že výstavba betonového oplocení z odlévaných dílců ve formě tenkých panelů a svislých sloupků s drážkami připomíná dětskou stavebnici, a že výstavba je poměrně jednoduchá, a že není nutné sáhnout po lepidlech, tmelech nebo klasické vápenné maltě. To jsou samozřejmě tvrzení pravdivá, ale měli bychom jim porozumět v širším kontextu.

betonový plot

V první řadě jde o beton, není to papír, plast ani dřevo. Možná vám tento sarkastický tón nebude připadat vhodný, ale máme k tomu své důvody. Když si děti hrají se stavebnicí, její jednotlivé díly jsou malé a lehké a vaše ratolesti nemusí být žádní svalovci, aby zvládly sestavit třeba portálový jeřáb a postavit domeček z dřevěných kostek. U betonových plotů to tak jednoduché nebude, sloupky váží přibližně 30 kg a ploché panely o rozměrech 200 x 50 x 4 cm více než dvojnásobek.

pnoucí rostliny na zdi

Kdybyste panely vkládali mezi sloupky jen u země, tak se to dá ve dvou lidech zvládnout, ale panely se zvedají do výšky někdy i přes dva metry, a při hmotnosti 75 kg je to i pro dva trénované sportovce velmi obtížný úkol. Právě hmotnost jednotlivých dílů oplocení je důvodem, proč se k jeho výstavbě nasazuje technika – buď elektrický kladkostroj na trojnožce, anebo mobilní jeřáb.

Dalším úskalím při výstavbě betonového oplocení je hloubení základů pro svislé sloupky. Jestliže půjde o běžnou zahradní ornici, nebude takový problém vykopat otvory minimálně 80 cm hluboké, ale narazíte-li na stavební sutiny, balvany, skalisko nebo hutný jíl, můžete si na tom obrazně řečeno vylámat zuby. Značné potíže nastanou zejména u velkého počtu sloupků, tedy jestliže se rozhodnete vystavět plot jen na jedné straně parcely, řekněme o sedmi sloupcích, nebude to tak náročné, jako u oplocení celé zahrady o rozměrech např. 35 x 50 metrů, kde bude zapotřebí vykopat celkem 85 otvorů pro sloupky.

Podobné příspěvky