Domov

Zděný dům na klíč není panelák ani dřevostavba

Období reálného socialismu považují někteří lidé za největší zlo, které nás postihlo od konce druhé světové války. Měli bychom se však na celou problematiku dívat v komplexním zaměření a vnímat některé body tak, jak na obyvatele tehdejšího Československa zapůsobily. V první řadě musíme zmínit výstavbu panelových sídlišť, kdybychom je dnes neměli, několik milionů lidí by bylo s velkou pravděpodobností bez střechy nad hlavou.

zděný dům

Bydlení v panelovém bytě má své přednosti, ale také nevýhody, skrze panely je slyšet od sousedů kdejaký šramot a značný problém může být pověsit docela malý obrázek na zdi, natož pak něco většího a těžšího. Co je však největším zádrhelem, je vlastní soukromí. Sdílíte s ostatními lidmi stejné podlaží, stejný vchod, stejný výtah, schodiště a další společné prostory. Není nad to mít svůj vlastní zděný dům na klíč.

dům ze dřeva

Kdo se odhodlá postavit dům a dává přednost klasickému zdivu, má k tomu jistě své důvody. V současné době se na mnoha místech propagují zateplené úsporné dřevostavby, ale to, že se jedná o stavbu ze dřeva, je informace, kterou máte uloženu v podvědomí a každý den se s ní probouzíte a usínáte.

Požár – dřevostavby lze proti požáru dobře zabezpečit, ale je to stále jen dřevo. Můžete se snažit každému vymluvit, že vám dřevostavba nevyhoří, ale zdivo je výmluvné samo o sobě, to neshoří, ani kdybyste jej polévali benzínem. Nebezpečí požáru je u zděných domů přece jen menší, a pokud k němu dojde, obvykle shoří jen střešní krovy a hořlavé předměty v interiéru. Je to sice tragédie, ale je zde mnohem větší pravděpodobnost obnovy bydlení, než u dřevostaveb, tam se obvykle musí začít znovu od nuly.

Vichřice – zděné objekty přečkají vichřici mnohem lépe, než dřevostavby, protože jsou těžší, lépe ukotvené a někdy s nimi nepohne ani tornádo. Opět to odnese střecha či pouhá střešní krytina, ale zdivo, pokud je postavené precizně, vám vítr neodnese.

Podobné příspěvky